Turistické trasy pro pěší

Naučná stezka – Gočárův okruh Informace pro turisty → Naučná stezka Gočárův okruh

Alej k bohdanečským hřbitovům

Alej byla založena na počátku dvacátého století. V roce 1995 byla komplexně obnovena a stále láká k vycházkám návštěvníky obou hřbitovů - starého a nového - i mnohé výletníky. Nachází se zde kaple sv. Jiří, zrekonstruovaná márnice a několik hrobů významných osobností: Josefa J. Langra, Jana E. Kosiny, J. Pešky - K. Šípka, zakladatele lázní Jana Veselého, rodičů architekta J. Gočára a nejstarším pomníkem je náhrobek Maří Magdaleny Kučerové z roku 1814. Od hřbitovů můžeme jít směrem kolem vodárny, postavené podle návrhu arch. Josefa Gočára a zpět do města.

Bohdanečské rybníky

Z náměstí projdeme Šípkovou ulicí, po mostě překročíme Opatovický kanál (1km). Zahneme vpravo kolem Zadního mlýna, pokračujeme pěšinou mezi Opatovickým kanálem a Bohdanečským rybníkem. Po 1,5 km narazíme na cestu do Dolan. Po ní odbočíme vpravo a opět překročíme Opatovický kanál. Projedeme lesík (0,3 km), za ním cesta ústí na silnici do Hradce Králové, po které vpravo se vrátíme na náměstí (1,5 km). Celý okruh čítá zhruba 4,5 km a volnou procházkou trvá cca 2 hodiny.

Lázeňský park,směr Hrádek

Od lázeňských pavilonů projdeme po hlavní pěšině přední park. Po můstku překročíme Rajský potok a zakrátko na křižovatce cest (1 km) odbočíme vlevo po modře značené stezce lesem na Hrádek. Dojdeme po ní ke zbytku hráze bývalého rybníka Rozkoš (0,9 km). Odtud pěšinou vlevo pod hrází, opět přes Rajský potok pokračujeme na silnici do Hradce Králové a po té dojdeme na náměstí. Okruh je dlouhý přibližně 4,6 km a trvá cca 2 hodiny. Další alternativou je možnost pokračovat od kraje hráze rybníka Rozkoš po modré značce až k obci Hrádek, kde stojí Žižkům dub. Zde je začátek zelené značky, která vede napříč bývalého rybníka Rozkoš a po silnici od Hradce na Bohdanečské náměstí. Délka trasy je cca 6 km.